Noua Lege a Muntelui și pachetul legislativ dedicat dezvoltării zonei montane oferă posibilități pentru proiecte de investiții în localitățile situate în zona de munte a județului Hunedoara.Noua Lege a Muntelui și pachetul legislativ dedicat dezvoltării zonei montane oferă posibilități pentru proiecte de investiții în localitățile situate în zona de munte a județului Hunedoara.
În Monitorul Oficial nr. 659/30.07.2018 a fost publicată noua Legea a muntelui (nr. 197/2018), județul Hunedoara fiind inclus cu toate masivele muntoase și grupele de munți aflate în aria administrativ teritorială.
În luna decembrie 2018, a fost aprobat un întreg pachet legislativ care vizează sprijinirea investițiilor în zonele montane (definite conform Ordinului MADR nr. 52/2017 privind aprobarea Procedurii de verificare a conformității datelor cuprinse în caietul de sarcini în vederea acordării dreptului de utilizare a mențiunii de calitate facultativă "produs montan" și de verificare a respectării legislației europene și naționale de către operatorii economici care au obținut dreptul de utilizare a respectivei mențiuni, ca „zona delimitată conform Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014 — 2027):

- Legea nr. 296/2018 privind aprobarea Programului de investiții pentru înființarea centrelor de colectare și/sau prelucrare a laptelui în zona montană, publicată în Monitorul Oficial nr. 1033 din 5 decembrie 2018- Legea nr. 330/2018 privind aprobarea Programului de investiții pentru înființarea centrelor de colectare, spălare și prelucrare primară de lână și piei în zona montană, publicată în Monitorul Oficial nr. 1103 din 27 decembrie 2018- Legea nr. 331/2018 privind aprobarea Programului de investiții pentru înființarea unităților de capacitate mică pentru sacrificarea animalelor și/sau prelucrarea cărnii în zona montană, publicată în Monitorul Oficial nr. 1111 din 28 decembrie 2018- Legea nr. 333/2018 din 21 decembrie 2018 privind aprobarea Programului de investiții pentru înființarea centrelor de colectare și prelucrare primară a fructelor de pădure, a ciupercilor și/sau a plantelor medicinale și aromatice din flora spontană și/sau de cultură în zona montană, publicată în Monitorul Oficial nr. 1111 din 28 decembrie 2018.