Consiliul Județean Hunedoara a înființat un dispecerat non-stop la care pot fi semnalate problemele apărute pe drumurile județene în perioada sezonului rece, astfel încât drumarii să poată interveni cu operativitate.

Numărul de telefon pus la dispoziția celor interesați este: 0737-553971.

Prin Hotărârea nr. 285/2018, Consiliul Județean Hunedoara a aprobat ”Planul Operativ de Acțiune pe timpul iernii 2018 – 2019 pentru drumurile județene”. Documentul prevede sectoarele de drum care vor fi deszăpezite de către cele patru firme contractante, utilajele de intervenție specifice, mijloacele de transport care participă la activitatea de iarnă, necesarul de material antiderapant și combustibil, precum și persoanele care răspund de deszăpezire atât din partea firmei, cât și a Consiliului Județean Hunedoara (vezi linkul)