cjhunedoara Datele de contact ale Consiliului Judetean Hunedoara

Știri și Noutăți

Eroi în Panteonul Moților de la Țebea – 100 de ani de la Marea Unire

foto PanteonÎn 25 octombrie, de la ora 16.00, la Țebea va avea loc o evocare istorică a evenimentelor care au favorizat realizarea Marii Uniri, importanța luptelor din Primul Război Mondial și tributul de sânge plătit de români.

Programul audiențelor la Biroul CJ Hunedoara de la Petroșani

sediu CJH PetrosaniBiroul din Petrosani al Consiliului Județean Hunedoara, va fi deschis zilnic pentru preluarea sesizărilor și înscrierea doritorilor în audiență, după următorul program: Luni – joi: 09.30 – 18.00; Vineri: 09.30 – 13.00.

__________________________________________________________________

Consiliul Județean Hunedoara a semnat contractul pentru proiectarea și execuția obiectivului ”Modernizare DJ 687, Sântuhalm – Hunedoara – Călan (km 13+050 - km 22+791)”

foto semnare

Municipiul Hunedoara va beneficia de o conexiune rutieră modernizată spre Călan care, în pereche cu cea deja existentă spre reședința de județ, îi va asigura orașului o interconectare rutieră mai eficientă cu cele două drumuri naționale (DN 7 și DN 66) și cu Autostrada A1.

Consiliul Județean Hunedoara a deschis biroul de audiențe de la Petroșani

birou Petrosani

În cuvântul de deschidere, președintele Mircea Bobora a vorbit despre importanța unui astfel de birou la Petroșani, care va funcționa efectiv ca un punct de lucru al CJ Hunedoara în Valea Jiului. În acest mod, va exista o mai bună comunicare cu locuitorii Văii, iar activitatea Consiliului Județean Hunedoara va fi mai bine cunoscută de cetățeni.

Au început lucrările la DJ 709F Cabana Rusu - Parâng

drum Parang

Contractul de execuție a fost semnat în urmă cu câteva săptămâni, iar constructorul, compania Strabag, și-a făcut organizarea de șantier, a adus primele utilaje în munte și a demarat lucrările.

Circulația pe DJ 705A restrictionata pentru autocare

Drum Sarmi 2

Circulația pe DJ 705A, pe sectorul cuprins între remiza Valea Albă și parcarea de la intrarea pe aleea pietonală, este permisă deocamdată doar autoturismelor și microbuzelor. Accesul auto spre situl Sarmizegetusa Regia este restricționat, în continuare, pentru autocare.

__________________________________________________________________

S-a semnat contractul de execuție pentru modernizarea DJ 709F spre masivul Parâng, pe tronsonul cuprins între km 6+600 -km 10+352

poza drum Rusu Parang

Președintele Consiliului Județean Hunedoara, Mircea Bobora, și reprezentantul firmei STRABAG, Marius Ungureanu, au semnat contractul pentru modernizarea sectorului de drum menit să revitalizeze turismul în stațiunea Parâng.

__________________________________________________________________

Costel Avram și-a început activitatea în calitate de administrator public al Consiliului Județean Hunedoara

avram

Noul administrator public al Consiliului Județean Hunedoara, Costel Avram, și-a intrat în atribuții. Domnia sa a participat la prima ședința operativă cu șefii de direcții și servicii din cadrul instituției.

Costel Avram revine la Consiliul Județean Hunedoara după o pauză de șase ani, timp în care a ocupat funcția de director general al SC Apa Serv Valea Jiului SA Petroșani. Anterior, Costel Avram a deținut funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean Hunedoara, pe durata a două mandate.

__________________________________________________________________

Între 13 – 18 august, județul Hunedoara găzduiește ediția din acest an a Campionatului Mondial de Fotbal în Sală al Polițiștilor

WISPA fotoConsiliul Județean Hunedoara și Asociația Internațională de Fotbal în Sală a Polițiștilor - World Wide Indoor Police Association (WISPA) organizează astăzi, 13 august 2018, ceremonia de deschidere a evenimentului ”Campionatul Mondial de fotbal în Sală al Polițiștilor – WISPA Transilvania 2018”.

Festivitatea de deschidere va avea loc în această seară, la ora 20.00; program festivitate.

__________________________________________________________________

ATENȚIE! Din 22 mai 2018, este inchisa, temporar, circulația pe DJ 685 spre Poiana Pelegii

DJ 685

Sectorul de drum situat în amonte de barajul hidrotehnic Gura Apelor, de la km 33+290 și până la km 48+700 (cabana Rotunda) este închis circulației rutiere până la restabilirea stării de normalitate.

__________________________________________________________________

Centrul SOLVIT - solutionare probleme din cadrul UE (detalii)

SolvitPentru solutionarea problemelor concrete in relatia cu administratiile nationale din cadrul UE. Serviciul SOLVIT reprezinta un mecanism creat si coordonat de Comisia Europeana in domeniul pietei interne care se ocupa de problemele transfrontaliere  intre o intreprindere sau un cetatean, pe de o parte, si o autoritate publica, pe de alta, in cazul in care legislatia UE a fost aplicata in mod necorespunzator

__________________________________________________________________

Propuneri evenimente la Centenarul Unirii ROMÂNIEI 1918 - 2018 (detalii...)

CentenarPentru România, anul 2018, an al centenarului încheierii Primului Război Mondial, are o semnificație cu totul specială, Marea Unire de la 1918 fiind un eveniment care va rămâne una dintre cele mai memorabile pagini ale istoriei românești. O sută de ani mai târziu, suntem cu toții conectați la Primul Război Mondial și înfăptuirea Marii Uniri, fie prin propria istorie a familiei, prin moștenirea comunităților locale, dar și datorită impactului său pe termen lung asupra societății și asupra lumii în care trăim.