Noua Lege a Muntelui și pachetul legislativ dedicat dezvoltării zonei montane oferă posibilități pentru proiecte de investiții în localitățile situate în zona de munte a județului Hunedoara.Noua Lege a Muntelui și pachetul legislativ dedicat dezvoltării zonei montane oferă posibilități pentru proiecte de investiții în localitățile situate în zona de munte a județului Hunedoara.
În Monitorul Oficial nr. 659/30.07.2018 a fost publicată noua Legea a muntelui (nr. 197/2018), județul Hunedoara fiind inclus cu toate masivele muntoase și grupele de munți aflate în aria administrativ teritorială.
În luna decembrie 2018, a fost aprobat un întreg pachet legislativ care vizează sprijinirea investițiilor în zonele montane (definite conform Ordinului MADR nr. 52/2017 privind aprobarea Procedurii de verificare a conformității datelor cuprinse în caietul de sarcini în vederea acordării dreptului de utilizare a mențiunii de calitate facultativă "produs montan" și de verificare a respectării legislației europene și naționale de către operatorii economici care au obținut dreptul de utilizare a respectivei mențiuni, ca „zona delimitată conform Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014 — 2027):

- Legea nr. 296/2018 privind aprobarea Programului de investiții pentru înființarea centrelor de colectare și/sau prelucrare a laptelui în zona montană, publicată în Monitorul Oficial nr. 1033 din 5 decembrie 2018- Legea nr. 330/2018 privind aprobarea Programului de investiții pentru înființarea centrelor de colectare, spălare și prelucrare primară de lână și piei în zona montană, publicată în Monitorul Oficial nr. 1103 din 27 decembrie 2018- Legea nr. 331/2018 privind aprobarea Programului de investiții pentru înființarea unităților de capacitate mică pentru sacrificarea animalelor și/sau prelucrarea cărnii în zona montană, publicată în Monitorul Oficial nr. 1111 din 28 decembrie 2018- Legea nr. 333/2018 din 21 decembrie 2018 privind aprobarea Programului de investiții pentru înființarea centrelor de colectare și prelucrare primară a fructelor de pădure, a ciupercilor și/sau a plantelor medicinale și aromatice din flora spontană și/sau de cultură în zona montană, publicată în Monitorul Oficial nr. 1111 din 28 decembrie 2018.

Consiliul Județean Hunedoara a înființat un dispecerat non-stop la care pot fi semnalate problemele apărute pe drumurile județene în perioada sezonului rece, astfel încât drumarii să poată interveni cu operativitate.

Numărul de telefon pus la dispoziția celor interesați este: 0737-553971.

Prin Hotărârea nr. 285/2018, Consiliul Județean Hunedoara a aprobat ”Planul Operativ de Acțiune pe timpul iernii 2018 – 2019 pentru drumurile județene”. Documentul prevede sectoarele de drum care vor fi deszăpezite de către cele patru firme contractante, utilajele de intervenție specifice, mijloacele de transport care participă la activitatea de iarnă, necesarul de material antiderapant și combustibil, precum și persoanele care răspund de deszăpezire atât din partea firmei, cât și a Consiliului Județean Hunedoara (vezi linkul)

Joi, 29 noiembrie 2018, de la ora 12.00, Consiliul Județean Hunedoara se întrunește în ședință solemnă pentru a celebra 100 de ani de la Marea Unire. Evenimentul va avea loc la Teatrul de Artă Deva sub titlul ”Hunedoara și Marea Unire” și are ca scop evocarea mărețului act înfăptuit la 1 Decembrie 1918 la Alba-Iulia.

Evenimentul festiv este organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Ovid Densusianu” Hunedoara – Deva, Centrul de Cultură și Artă al Județului Hunedoara, Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva și Teatrul de Artă Deva.

Ca un preambul al ședinței solemne, miercuri, 28 noiembrie 2018, de la ora 19.00, pe scena Teatrului de Artă Deva se va juca piesa ”Fotograful Unirii” de Denis Dinulescu. Piesa este o producție proprie a Teatrului de Artă Deva, în regia lui Mihai Panaitescu. Fotograful Unirii spune povestea lui Samoilă Mârza, fotograful amator din comuna Galțiu (jud. Alba) de la care se păstrează singurele imagini fotografice de la Marea Adunare Națională de la Alba-Iulia, din 1 Decembrie 1918.